Pan Grzegorz miał dość skomplikowaną sytuację.
Kilka lat temu sprowadził z zagranicy i zarejestrował samochód w Polsce. Przed rejestracją zapłacił akcyzę w urzędzie celnym, opłacił recykling i otrzymał zaświadczenie VAT-25 ze swojego urzędu skarbowego.
Po jakimś czasie w związku z pracą poza Polską zabrał samochód ze sobą. Wiązało się to w jego przypadku z wyrejestrowaniem pojazdu w polskim urzędzie komunikacji. Urząd zabrał polskie tablice i dowód rejestracyjny oraz wydał pisemną decyzję o wyrejestrowaniu.
Samochód został zarejestrowany na dane Grzegorza w Unii Europejskiej.
Obecnie Grzesiek zdecydował się na powrót do Polski i potrzebna była ponowna rejestracja samochodu w Polsce, w swoim starostwie powiatowym.
Pojawił się problem ponieważ część osób w urzędach twierdziła, że trzeba będzie ponownie zgłosić się do urzędu celnego i skarbowego i uzyskać zaświadczenia. Czyli, że nie trzeba płacić podatków ale trzeba wystąpić do urzędu celnego i skarbowego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia, że nie trzeba płacić akcyzy i VAT bo już była zapłacona kilka lat temu.
Po konsultacjach i przeszukaniu ustawy i rozporządzenia o rejestracji pojazdów okazało się, że urzędnicy byli w błędzie.
Zgodnie z przepisami ponowna rejestracja samochodu w Polsce, w przypadku auta sprowadzonego z zagranicy, wymaga tylko załączenia do wniosku o rejestrację dokumentów zgodnych z poniższą listą:
1) dowód własności pojazdu, (umowa sprzedaży, darowizny, użyczenia…)
2) polska karta pojazdu, jeżeli była wydana;
3) zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane albo dowodu rejestracyjnego pojazdu lub innego dokumentu wydanego przez właściwy organ potwierdzającego wykonanie oraz termin ważności badania technicznego;
4) dowód rejestracyjny wraz z jego tłumaczeniem przysięgłym.
5) zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o przyczynie ich braku.
Powtórna rejestracja samochodu za Ciebie
- Jeżeli nie wiesz jak się zabrać za ponowną rejestrację kupionego samochodu,
- Jeżeli nie masz czasu na załatwianie tej sprawy w urzędzie komunikacji,
- Jeżeli nie chcesz udowadniać urzędnikowi, że na prawdę nie potrzebna jest akcyza, VAT-25,
to zamów teraz usługę ponownej rejestracji samochodu w Twoim urzędzie komunikacji.
aktualizacja:
Aktualne przepisy o powtórnej rejestracji pojazdów sprowadzonych z zagranicy:
zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów
związanych z rejestracją pojazdów,:
§ 3. 1. W przypadku zgłoszenia do:
1) pierwszej rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu sprowadzonego z zagranicy do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza odpowiednie dokumenty, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1–6a ustawy;
2) powtórnej rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu sprowadzonego z zagranicy do wniosku o rejestrację właściciel pojazdu dołącza dokumenty, o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1, 4 i 5 ustawy.
A co w przypadku kiedy auto pochodzi z polskiego salonu, zostało sprzedane do Niemiec i teraz chcę je sprowadzić z powrotem do PL. Czy muszę opłacać akcyzę i CŁO?
Jeżeli auto już było zarejestrowane w Polsce to nie płaci się akcyzy – bo już była zapłacona.
Cła się nie płaci bo auto jest z Unii więc nie podlega opłacie.
Proszę zwrócić uwagę na wyrejestrowanie pojazdu w Niemczech przed jego rejestracją w Polsce – też możemy to za Pana załatwić.
W razie pytań proszę o kontakt.