Kiedy Policja może zatrzymać dowód rejestracyjnyDzięki naszej społeczności na facebook’u udało nam się znaleźć odpowiedź na poniższe pytanie:

„Witam,
mam pytanie. Kupiłam samochód w czerwcu 2015 r., jeszcze go nie przerejestrowałam a ostatnio miałam kontrolę policyjną i właśnie Pan policjant chciał mi zabrać dowód rejestracyjny za nieprzerejestrowanie samochodu. I tu moje pytanie czy policjant ma prawo zabrać dowód rejestracyjny za nieprzerejestrowanie auta?”

W KD (Kodeks Drogowy) jest zapis, że policjant zatrzyma dr (dowód rejestracyjny) w razie 

uzasadnionego podejrzenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.  W tej sytuacji mamy do czynienia z faktem nie zgłoszenia do urzędu zmiany danych – czyli nowego właściciela pojazdu..

WAŻNE:

  1. W tym konkretnym przypadku zamiast dowodu rejestracyjnego dostaje się pokwitowanie ważne 7 dni.
  2. Dowód rejestracyjny będzie do odbioru w urzędzie gdzie był ostatnio zarejestrowany a nie tam gdzie mieszkasz co może rodzić dodatkowe problemy i koszty.
  3. Jeżeli np. nie masz zamontowanej kratki w samochodzie uprawniającym do odpisu VAT to odpowiednie organy Policji zawiadomią właściwego dyrektora izby skarbowej. Jeżeli nie potrzebujesz kratki pozbędziesz się jej u nas.
  4. W przypadku zatrzymania zagranicznego dowodu rejestracyjnego jest on przechowywany przez 7 dni w jednostce Policji a potem dokument przekazywany jest przedstawicielstwu państwa, w którym pojazd jest zarejestrowany. Musisz się spieszyć bo potem trudniej będzie odebrać dowód zanim z przedstawicielstwa dotrze do zagranicznego urzędu..

Cały wątek przeczytasz na naszym fanpage’u po kliknięciu tutaj
Kliknij lubię to dzięki czemu będziesz na bieżąco z tematyką rejestracji samochodów.

Poniżej wyciąg z przepisów Prawo o Ruchu Drogowym.

Art. 132.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

1. Policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:
(…)

4) uzasadnionego przypuszczenia, że dane dotyczące dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) zawarte w centralnej ewidencji pojazdów nie odpowiadają stanowi faktycznemu.
 

2. W razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowe wydaje kierowcy pokwitowanie. Może on zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni, określając warunki tego używania w pokwitowaniu. Zezwolenie nie może być wydane w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a i c, a także w ust. 1a pkt 1

5. Zatrzymany dokument pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 3, jest przesyłany niezwłocznie organowi, który go wydał. Zwrot zatrzymanego dokumentu następuje niezwłocznie po ustaniu przyczyny uzasadniającej jego zatrzymanie.

 

Rozwiążemy Twój problem z zatrzymanym dowodem rejestracyjnym

Jeżeli przytrafi Ci się taki kłopot i nie wiesz jak to rozwiązać skontaktuj się z nami – zajmiemy się tym za Ciebie i odzyskamy Twój dowód lub inny dokument umożliwiający rejestrację pojazdu w Polsce.